Artvin kestane balı

Artvin Kestane Balı

Artvin kestane balı Kafkas arılarının Kamilet Mençuna Vadisi’nin doğal dokusu içerisinde ağırlıklı olarak kestane, yaban mersini, yabani karayemiş, yabani güllerden elde edilen nektarlar ile olmasıdır. Kafkas arısının en önemli özelliği, uzun dilli olmaları sebebiyle nektar toplama kabiliyetlerinin daha fazla olmasıdır.

Kamilet Mençuna Vadisi, Kaçkar Dağı eteklerinde ve yaklaşık 2000 metre rakımdadır. Zaten yüksek rakımlarda üretilen ürünlerde katkı maddesine rastlanmaz. Yöremiz oksijence zengindir. Ayrıca yöremiz, endemik bitki türü açısından zenginliğe sahip bir yöredir. Kestane balı üretimi, yurdumuzun farklı yörelerinde yapılmakla birlikte, aslen Karadeniz’e özgü bir baldır. Bünye üzerindeki en önemli etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Artvin kestane balı, yüksek potasyum, demir, kalsiyum, protein ve enzime sahiptir, bu nedenle de kalp hastalarının tüketmesinde fayda vardır. Antioksidan, kuru öksürük nedeniyle meydana gelen boğaz tahrişlerini iyileştiren bir baldır. Balın mucizevi faydasından yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Nahl Süresi’nde (68/69.ayet) bahsedilmiştir. Günümüzde bakteriyel birçok hastalık antibiyotik ile tedavi edilmekle birlikte, bakteriler artık antibiyotiklere karşı direnç geliştirmişlerdir. İşte doğanın mucizesi bal, bakterilerin antibiyotik direncinin kırılmasında da etkilidir.

Artvin kestane balı
Artvin kestane balı çiçekleri

Hakiki Kestane Balı

Artvin kestane balı, sadece Kamilet Mençuna Vadisi bitkilerinden elde edilmiştir. Başka yörelerdeki ballarla kesinlikle karıştırılmamıştır. Piyasada bulunan çok sayıda bal, değişik yörelerden elde edilen balların karıştırılması ile elde edilmektedir. Karıştırılan ballardan elde edilen şifa azalmaktadır. Artvin Arhavi kestane balı, sadece yöremizde bulunan bitkiler ve çiçeklerin nektarlarından elde edildiğinden has, hakiki bir baldır. Uzun süreler yöremize ait Artvin kestane balı tüketen kişiler, bu balın kendine has kokusu ve yerken boğazı yakmasından hakiki kestane balını anlayabilir.

Organik Kestane Balı

Artvin kestane balı, doğallık ve saflıkla özdeşleşmiştir. Bal çeşitleri üzerinde çok fazla araştırma yapılmış ülkemizde, kestane balının tümörler üzerindeki küçültücü etkisinin diğer ballardan fazla olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Acımsı ve buruk tadı olan Artvin kestane balı, öksürük ve boğazla ilgili rahatsızlıklarda da tercih edilen bir bal türüdür. Artvin yöremizde kestane ağaçları arasında fazla miktarda yaban gülü vardır. Kafkas arıları bu yaban güllerinden de fazla nektar topladıkları için, Artvin kestane balı rengi kırmızıya çalmaktadır. Balı tanımayan birinin kestane balını diğerlerinden ayırt etmesi oldukça zordur. Piyasada bulunan çok sayıda kestane balı içine şeker karıştırılarak satılır. Ancak kestane balı tadına aşina olan kişiler bu balın tadını ve saflığını diğer ballardan kolaylıkla ayırt edebilmektedir.

Organik ballar, çevre kirliliğine maruz kalmayan bölgelerden elde edilir. Ve organik ürünlerde herhangi bir kimyasal kalıntının olmaması gerekir. Bölgemizde bulunan ormanlar doğal dokudur, sentetik gübre kullanımına rastlanmaz.

Artvin Kestane Balı Fiyatı

Piyasada veya internet ortamında, bal için oldukça düşük fiyatlar telaffuz edilebilmektedir. Kestane balının bir yıl içerisinde, bir kovandan sadece bir sağım yapıldığı düşünüldüğünde, düşük fiyatların yanıltıcı olduğu aşikârdır. 450 gramlık saf balın elde edilebilmesi için, 17 bin bal arısının on milyon çiçekten nektar elde etmesi gerektiği araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Bu bilgi bize, Artvin kestane balı fiyatının neden ucuz olmaması gerektiğini açıkça ortaya koyar. Bal çok emek isteyen bir üründür. Kovan başına ortalama bal üretimi 17-20 kg olduğundan, yapılan emeğe karşı oldukça az miktarda bal elde edildiğinden fiyatı da doğa olarak yüksek olmaktadır. Ülkemizde kestane ağacı sayısı oldukça azdır.

Artvin kestane balı fiyatı; kara kovan, süzme bal cinslerine bağlıdır. Süzme Artvin kestane balı fiyatı 300TL/kg’dır. Kara kovan Artvin kestane balı fiyatı 350TL/kg’dır.