Kara kovan balı

Artvin Kara Kovan Bal

             Kara kovan balı nedir? Artvin Kara kovan bal, giderek daha fazla rağbet gören, şifalı ve çok lezzetli bir bal çeşididir. Doğal ortamda herhangi bir katkı maddesi içermeyen ancak yapımı daha fazla emek ve zaman isteyen bir bal cinsidir. Bu nedenle Artvin kara kovan bal fiyatları da normal bal fiyatlarına göre biraz yüksek olabilir. Artvin kara kovan balı faydaları düşünüldüğünde ise kara kovan balı bu fiyatları kesinlikle hak etmektedir.

Kara Kovan Balı Nedir? 

  Artvin kara kovan balı, arıların ağaç kütükleri içinde yaptıkları kovanlardan toplanan bal türüdür. Kara kovan kestane balı yapan arı kolonisi, kovanlarını yapay çerçevelerde değil, ağaç kütükleri içinde inşa eder. Genellikle orman içinde yer alan bu kovanlar, şehrin kirliliğinden ve toksinlerinden uzaktır. Bu nedenle en katkısız, doğal ve faydalı bal türlerinden biridir. Artvin kara kovan balı faydaları, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu bal daha keskin lezzetlidir ve katkı maddesi içermemesi ile bilinir. Genellikle kara kovanlar orman içerisinde yer almaktadır. Ormanda çam ve çiçek polenleri ile üretilen bu balların sağlık için de pek çok faydası vardır. Doğal ve lezzetli bir besin olan Artvin kara kovan balı, normal bal gibi tüketilebileceği gibi sağlık için aç karna ya da ılık su ile karıştırılarak tüketilebilir.

Gerçek Kara Kovan Bal Nasıl Anlaşılır? 

Gerçek Artvin kara kovan balı tadı ve kıvamından anlaşılabilir. Ancak kesin olarak anlaşılabilmesi için laboratuvar testleri gereklidir. Bu nedenle kara kovan balının güvenli bir satıcıdan alınmasında yarar vardır. Kara kovan balları, normal ballara göre daha koyu bir kıvama sahiptir. Bal kaşıktan akıtıldığında kesintisiz bir akışa sahip olmalıdır. Bu bal türünün tadı da daha keskindir ve genizde hafif bir yanma hissi bırakır. Son derece lezzetli ve besleyici bir baldır. Artvin Kara kovan bal fiyatları da, balın gerçek olup olmadığını anlamak için bir başka yoldur. Yapımı çok zahmetli bir bal olduğu ve daha az miktarlarda üretilebildiği için kıymetli bir bal türüdür. Bu nedenle çok düşük fiyatlara satılan balların taklit olma olasılığı yüksektir.

Kara Kovan Balının Faydaları Nelerdir?

            Artvin kara kovan balı katkısız, tamamen yabani bitki polenleri ile üretilen bir bal türüdür. Bu nedenle kara kovan balı faydaları içinde en önemlilerinden biri, bağışıklığı güçlendirmesidir. Soğuk algınlığı ve öksürüğe de iyi gelme özelliğine sahiptir, aynı zamanda iyi bir balgam söktürücüdür. Artvin kara kovan kestane balı, makul miktarlarda tüketildiğinde kalp ve damar sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Mideyi rahatlatma ve sindirimi kolaylaştırma amaçları için de tüketilebilir. Bir yaş altındaki bebeklere bal verilmesi doktorlarca önerilmemektedir, ancak bir yaşını geçen çocuklar bu balı güvenle tüketebilir, bağışıklık sistemlerini güçlendiren bu mucize gıda, büyüme ve gelişmelerinde de katkı sağlayacaktır.

 Artvin Kara Kovan Bal Fiyatları

            Artvin kara kovan bal fiyatları, normal bal fiyatlarına göre daha yüksektir. Bunun nedeni bu balın üretiminin daha zahmetli olması ve her kovandan elde edilebilen bal miktarının daha az olmasıdır. Artvin kara kovan balları süzülmüş halde ya da petek halinde satılabilmektedir. Balın hangi şekli ile satın alınacağı da fiyatını etkileyecektir. Kara kovan balı fiyatları kilosu 200 liradan başlayıp 350 liraya kadar değişebilmektedir. Balın fazla ucuz fiyatlı satılması, yapım maliyetinden dolayı mümkün değildir. Bu nedenle çok ucuz fiyata satılan balların katkı maddesi içerme olasılığı yüksektir. Gerçek ve organik bal satan pek çok firma, ballarını çeşitli gıda laboratuvarları aracılığı ile sertifikalandırmaktadır. Güvenli bir alışveriş yapabilmek için, bu sertifikalar tüketiciye yol göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir