Artvin Arhavi kestane balı

Karadeniz bölgesinde doğasının yanında Artvin Arhavi kestane balı ayrı bir tat ve başka bir şifa kaynağı. Artvin’in en iyi balı hangisidir? Kestane balı hangi hastalığa iyi gelir? Kestane balı nasıl tüketilmelidir? Hakiki kestane balı nereden alınır? Artvin kestane balı fiyatı ne kadardır? Kestane balının rengi nasıl olmalıdır? Türkiye’nin en iyi kestane balı nerede üretilir? sorularına yanıt arayacağız.

Artvin kestane balı Karadeniz bölgesinin daha çok kestane çiçeklerinden arılar tarafından üretilen ballardır. Karadeniz bölgesinde kestane ağaçları daha çok olduğundan arılar tarafından da sevilen ve balı da şifa kaynağı olan ballardır. Kestane ağaçları yanında orman gülü, ıhlamur, dağ çileği ve diğer çiçeklerden de bal alırlar. Artvin’de doğal yollardan elde edilmiş bütün ballar şifa kaynağıdır. Kestane balı bir sürü hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Kestane balı her gün ancak azar zar tüketilmeli çok yendiği taktirde tansiyonu düşürmektedir.

En iyi Kestane balının rengi koyu kahve rengi olur. Balın rengi koyu olması içinde daha çok demir, bakır, şeker, kalsiyum ve potasyum minerallerin daha çok olması anlamına gelir. Kestane çiçeklerindeki mineraller enzim ve protein arttıkça rengi de koyulaşmaktadır. Başka bir deyiş ile koyu renkli kestane balında kestane çiçeğinin oranı ile bağlantılıdır. Hakiki ve en iyi kestane balları tadı ve rengi ile kendini belli eder.

Hakiki Kestane Balının Şekerlenmesi

Hakiki kestane balının şekerlenmemesi ve katılaşmaması için uygun şartlarda saklanması ve muhafaza edilmesi gerekir. Bütün balların şekerlendiği gibi hakiki kestane ballarının de şekerlenmesi mümkündür. Ancak kestane ballarında früktoz oranının fazla olması şekerlenme oranı daha düşüktür. Özellikle buzdolabında değil cam kavanozlarda normal oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Artvin Arhavi kestane balı Nereden alınır?

Kamilet vadisinde üretimi yapılan Artvin Arhavi kestane balları tamamen doğal ve organik ballardır. Hiç bir katkı yapmadan arılarımız tarafından üretilip sağım işlerini gerçekleştiriyoruz. Kamilet kestane balını bize ait olan Mençuna Restoran’dan satın olabilirsiniz. Sizlere doğal ve katkısız olduğunu garanti ediyoruz. Türkiye’nin her yerine kargo sistemi ile gönderiyoruz. Kamilet kestane balı fiyatı 2022 yılı süzme bal fiyatı 600-tl dir. Yeni üretim Temmuz ayında sağım yapılmıştır. Kara kovan çeçili 750-tl üzerinden satış yapılmaktadır. 2023 yılı kestane ballarımız stoklarımızda sınırlıdır. Siparişler için iletişime geçebilirsiniz.

One thought on “Artvin Arhavi Kestane Balı, 2023 yılı Kamilet Balı Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir